خانه / پزشکی سلامت / دانستنی های پزشکی / ترومبوزورید عمقی وآمبولی چیست

ترومبوزورید عمقی وآمبولی چیست

سفرهای هوای

ترومبوزورید عمقی وآمبولی

ترمبوز وریدهای عمقی زمانی رخ می دهد که لخته خون در وریدهای عمیقیپاها شکل می گیرد و بدین ترتیب بازگشت جریان خون به قلب دچار اشکال می شود . این وضعیت منجر به تورم پاها و درد عضلات و ساق پاها می شود اگر چه گاهی هیچ علامتی ندارد .

10208

آمبولی ریه زمانی رخ می دهد که لخته خون از عروقی که درآن شکل گرفته جدا شده و باعبور از سمت راست قلب عروقی خونی داخل ریه گیر می افتد . این وضعیت ممکن است منجر به بروز علایمی مثل درد قفسه سینه ،تنگی نفس یا سرفه و استفراغ خونی شود . در موارد شدید حتی ممکن است سبب روی هم خوابیدن آلوئول های داخل ریه و مرگ ناگهانی شود.

پروازهای طولانی مدت یا پروازهای متعدد در دوره کوتا می تواند سبب ترومبو آمبو لی وریدهای عمقی و آمبولی ریه می شود . اما هر وضعیتی که سبب شود پاها به مدت طولانی در حال خمیده وبدون هیچ گونه حرکت فعالی قرار گیرد ،می تواند موجب کاهش جریان خون در پاها شده و خطر تشکیل لخته خون را افزایش دهد.

سایر عواملی که می تواند خطر تشکیل لخته خون را افزایش دهد،شامل جراحی ها ی اخیر ،استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی یا هورمون درمانی ، بارداری ،سرطان و مشکلات قلبی و افزایش سن است. عوامل ژنتیکی ارثی نیز ممکن است نقش مهمی در بروز این مشکل داشته باشد .

پیشگیری

  • استفاده از جوراب های فشاری مناسب در کاهش خطر تشکیل لخته مفید است.
  • برای افراد در معرض خطر بالاف مثل کسانی که قبلا دوره هایی از ترمبوز را تجربه کرده اند، هپاین با وزن مولکولی پایین که توسط یک پزشک  تجویز شده و توسط خود فرد به صورت زیر پوستی تزریق می شود، می تواند موثر باشد.
  • بلند شدن مکرر و کمی راه رفتن در داخل هواپیما جریان خون را در پاها افزایش داده و ممکن است خطر ایجاد لخته را کاهش دهد اما این کار همیشه مفید و موثر نیست.

ساده ترین روش پیشگیری  شل و سفت کردن عضلات پاها هنگامی است که روی صندلی نشسته اید. بالا بردن متناوب نوک انگشتان پا و سپس بلند کردن پاشنه سبب افزایش جریان خون در وریدهای ساق پا می شود  و خطر تشکیل لخته را کاهش می دهد.

درباره‌ی مدیر

فناوری اطلاعات و ارتباطات بخشی از زندگی ماست و علاقه و خدمت به ایران عزیز در هدف برنامه های ماست. شاد باشیدو پایدار ...

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>